Zakończyliśmy szkolenia dla początkujących i już praktykujących pszczelarzy

22 października 2024 | Aktywizacja i Integracja, Projekty finansowane ze środków zewnętrznych

Uczestnicy szkolenia na tle Dworku Sienkiewiczówka

Spotkaniem w dniu 20 października br. w MODR Oddział Poświętne w Płońsku zakończyliśmy realizację zadania publicznego finansowanego z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego pn. „Wszystko wokół pasieki – szkolenia dla początkujących i już praktykujących pszczelarzy”.

Drugie i ostatnie projektowe szkolenie poprowadzili wieloletni pracownicy naukowi w Zakładzie Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach, współwłaściciele Laboratorium HoneyLab Teper&Waś:

  • dr Dariusz Teper,
  • dr Ewa Waś.

Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali wykładu na temat analizy pyłkowej i problemów z uzyskiwaniem miodów odmianowych. Okazuje się, że w Polsce pozyskiwanych jest 15 rodzajów miodu. Do najczęstszych odmian zaliczamy miód wielokwiatowy, rzepakowy i akacjowy. Wyjątkowym miodem jest miód wrzosowy, który ze względu na niewielką liczbę wrzosowisk w Polsce jest rzadko spotykany i bardzo ceniony za niepowtarzalny smak. Aby poprawnie zakwalifikować pozyskany miód do odmiany zaleca się wykonanie analizy pyłkowej, która jak dotąd jest jedynym i powszechnie akceptowanym badaniem potwierdzającym botaniczne i geograficzne pochodzenie miodu.

Podczas szkolenia poruszono temat jakości wosku pszczelego i zagrożeń wynikających z zafałszowań węzy. Jak podkreśliła dr Ewa Waś woskowe plastry są „pierwszym opakowaniem” dla miodu, którego jakość w dużej mierze zależy od wosku. W ostatnich latach coraz większe zapotrzebowanie na ten produkt spowodowało nie tylko podniesienie jego ceny, ale również problem związany z zafałszowaniami. Wyniki badań jakości wosku pszczelego i węzy, które przeprowadzono w HoneyLab Teper & Waś wskazują na zafałszowanie około 20% próbek, które trafiły do laboratorium. Substancją najczęściej wykrywaną była parafina. Zdarzały się też przypadki zafałszowań wosku stearyną. Węza wyprodukowana z wosku zafałszowanego może stanowić poważne zagrożenia dla rodzin pszczelich, w których dochodzi do zaburzeń prawidłowego rozwoju.

Na zakończenie pszczelarki i pszczelarze biorący udział w szkoleniu otrzymali pamiątkowy dyplom podziękowanie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział oraz życzymy satysfakcji z pracy z pszczołami oraz obfitych zbiorów miodu.

Logo 25-lat Mazowsze
Mazowsze dla organizacji pozarządowych.
Skip to content