Wszystko wokół pasieki – szkolenie dla początkujących i już praktykujących pszczelarzy

26 września 2024 | Aktualności

dłoń trzymająca kromkę chleba na którą z drewnianej łyżki spływa miód

W słoneczną niedzielę 22 września br. rozpoczęliśmy zadanie publiczne finansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. 25-osobowa grupa pasjonatów pszczelarstwa wyjechała na szkolenie, które poprowadził Piotr Budziszewski – Prezes Fundacji Miód i Malina i jednocześnie Prezes Koła Pszczelarzy w Płońsku. Szkolenie rozpoczęliśmy w pasiece w miejscowości Pilichówko prowadzonej przez KGW w Pilichówku, która jest pierwszą pasieką w Polsce zarejestrowaną i prowadzoną przez KGW. Przewodnicząca Agnieszka Pielat wraz z Aliną Koper – Sołtysem opowiedziały o działalności, pomysłach i planach związanych z hodowlą pszczół oraz wykorzystaniem miodu do promocji potraw regionalnych. Dowiedzieliśmy się także, jak pasieka prowadzona przez KGW w małej wiosce, pozytywnie wpłynęła podniesieniem wiedzy i świadomości miejscowych rolników na temat uprawy roślin i związaną z tym ochroną pszczół.  

W Płońsku Piotr Budziszewski zaprezentował nam efekty projektu dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zrealizowanego przez Powiat Płoński. W ramach zadania powstała ścieżka edukacyjna i ogród dydaktyczny z nasadzeniami miododajnych kwiatów, krzewów i drzew.

Następnie odwiedziliśmy pasiekę w Smardzewie (gm. Sochocin), gdzie spotkaliśmy się z miejscowym rolnikiem Krzysztofem Gburzyńskim, który szczegółowo opowiedział o uprawie słonecznika, jego wartości pszczelarskiej oraz oddziaływaniu owadów zapylających na jego plonowanie. Pszczelarze mieli także możliwość zajrzenia do uli doświadczalnych, w których od trzech lat, za pomocą urządzeń elektronicznych prowadzone są badania na temat funkcjonowania rodziny pszczelej. Eksperyment będzie służył również wprowadzeniu nowych rozwiązań technicznych w hodowli pszczół.

Program wizyty szkoleniowej zakończyliśmy w MODR w Poświętnem, gdzie Piotr Budziszewski omówił wyniki prac badawczych na temat uprawy słonecznika oraz poruszył temat produktów pasiecznych i  korzyści płynących z ich konsumpcji.

Na zakończenie uczestnicy szkolenia otrzymali dyplomy podziękowania, które wręczyła Prezes Zarządu Adriana Rukat wraz z członkiem Zarządu LGD  Beatą Leszczyńską.  

Dziękujemy pszczelarzom z terenu powiatu ostrowskiego, jak i powiatu wyszkowskiego oraz makowskiego za udział oraz zaangażowanie i zapraszamy do udziału w kolejnym zaplanowanym na 20 października wyjeździe szkoleniowym.

logotyp marki Mazowsze i logotyp programu wsparcia - "Mazowsze dla organizacji pozarządowych"
Podobne artykuły w kategorii Aktualności
Skip to content