- Z jakich owoców można zrobić ocet?
- Do czego służy?
- Który ocet owocowy jest najsmaczniejszy?
- Jakie właściwości zdrowotne posiada ocet owocowy?
Odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy warsztatu„Przetwórstwo owoców w gospodarstwie domowym – produkcja octu owocowego”. Spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Mazowieckie Dobre Praktyki i Tradycje Kulinarne” przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie przy współpracy z LGD „ZIELONE SIOŁO” odbyło się w dniu 8 października br. w siedzibie KGW „Zaszkowianki” w Zaszkowie. Wydział Rolnictwa, Żywności i Rozwoju Obszarów Wiejskich Departamentu Rolnictwa reprezentowała p. Patrycja Dzięcioł.
Prowadząca szkolenia p. Anna Rydzewska właścicielka firmy Słoneczne Zioła Lavender Farm i pasjonatka ziół wykonała wspólnie z uczestnikami warsztatów ocet jabłkowy i buraczany. Przygotowanie surowca trwa bardzo krótko (nie licząc zbioru czy kupna owoców). Potrzebne są jedynie świeże owoce, bądź warzywa i przegotowana woda z cukrem. Natomiast na gotowy produkt trzeba trochę poczekać. Musi nastąpić proces fermentacji, który trwa nawet 12 tygodni. Im dłuższa, spokojna i naturalna fermentacja, tym lepszy i bardziej wartościowy ocet. Prowadząca podzieliła się także wiedzą na temat właściwości zdrowotnych octu, który:
- jest skarbnicą witamin,
- ogranicza wchłaniania „złego” cholesterolu,
- reguluje poziom glukozy we krwi,
- wpływa na perystaltykę jelit i stabilizację ciśnienia krwi,
- wzmacniana odporność,
- działa przeciwutleniająco – zmniejszając szkodliwe działanie wolnych rodników przyspieszających procesy starzenia się organizmu.
Dziękujemy p. Rafałowi Kruszewskiemu Wójtowi Gminy Nur oraz KGW „Zaszkowianki” za gościnne przyjęcie i pyszny poczęstunek, zaś uczestnikom:
- KGW Stara Ruskołęka,
- KGW Nur,
- KGW Brok,
- KGW Żebry-Laskowiec,
- Centrum Aktywności Kulturalnej w Zarębach Kościelnych,
- Towarzystwo Nasze Boguty,
- Klub Seniora w Starym Lubotyniu
za aktywny udział w warsztatach.