Święta Bożego Narodzenia, to szczególny czas spotkań, zadumy, podziękowań i składania życzeń. Po raz kolejny 18 grudnia br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej, w tej wyjątkowej atmosferze odbyło się spotkanie wigilijne członków Lokalnej Grupy Działania „ZIELONE SIOŁO” i organizacji pozarządowych z obszaru działania LGD „ZIELONE SIOŁO”. Przybyłych gości powitała Prezes Zarządu p. Adriana Rukat, która podsumowała działalność naszego Stowarzyszenia na rzecz aktywizacji obszarów wiejskich i wdrażania LEADER na obszarze funkcjonowania w 2018 roku. Złożyła gościom życzenia zdrowia, pomyślności i sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku.
Ks. kanonik Jacek Schneider Proboszcz Parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej odczytał fragment Ewangelii według św. Łukasza o narodzinach Jezusa. Następnie wszyscy uczestnicy wspólnie zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”, złożyli sobie życzenia świąteczne i noworoczne oraz podzielili się opłatkiem przy dźwiękach polskich kolęd.
Jak co roku, podczas spotkania wigilijnego przeprowadziliśmy Konkurs Kulinarny Tradycyjnych Potraw Wigilijnych. Uczestnicy spotkania oceniając zgłoszone potrawy konkursowe kierowali się smakiem i estetyką potrawy, związkiem z tradycją Świąt Bożego Narodzenia, a także sposobem podania potrawy. W kategorii: rybna i warzywna potrawa wigilijna I miejsce zdobył „Śledź wigilijny w oleju rzepakowym Keslera” wykonany przez Pana Franciszka Keslera ze Starego Lubiejewa, II miejsce zdobyła „Ryba w pieczarkach”przyrządzona przez Panie z KGW w Królach Dużych, III miejsce zajęła „Sałatka śledziowa z buraczkami” przygotowana przez Członkinie Stowarzyszenia „Ugniewo Razem”. W kategorii: wigilijna potrawa na słodko (w tym ciasta i inne wypieki) I miejsce zajęła„Ryba z maku” upieczona przez Panie z KGW w Komorowie, II nagrodę otrzymał „Pyszny Mikołaj” wykonany przez Wiesławę Jastrzębską z miejscowości Zaręby Warchoły, natomiast III zajął „Piernikosernik” przygotowany przez Panie ze Stowarzyszenia „Nad Wągrodą w Chmielewie”. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci sprzętu gospodarstwa domowego.
Spotkanie wigilijne to nie tylko akcent kulinarny Świąt Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim symbol tradycji i przynależności kulturowej. Wieczerza wigilijna była okazją do spotkania oraz integracji członków LGD i organizacji pozarządowych z obszaru działania naszego Stowarzyszenia. Na zakończenie uczestnicy spotkania zostali obdarowani publikacją kulinarną „Smaki z Zielonego Sioła i nie tylko…”, opracowanej w ramach projektu współpracy. W publikacji zawarliśmy przepisy na potrawy charakterystyczne dla naszego obszaru oraz te odkryte podczas konkursów i warsztatów.