Polsko-litewskie spotkanie kulturowo-warsztatowe w „Bindudze” nad Bugiem

30 czerwca 2014 | Międzynarodowe projekty współpracy, Projekty

W związku z realizacją Projektu współpracy pn. „Partnerstwo dla tradycji i innowacji w rozwoju lokalnym” w dniu 28 czerwca 2014 r. w Ośrodku Agroturystycznym „BINDUGA” w Broku nad Bugiem odbyło się seminariumpn. „Rozwój agroturystyki i turystyki wiejskiej na obszarze działania LGD „ZIELONE SIOŁO”. Zajęcia poprowadził pan Leszek Leśniak z Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie posiadający bogate doświadczenie w zakresie szkoleń dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich.

W seminarium uczestniczyli właściciele gospodarstw agroturystycznych, ekologicznych i rekreacyjnych z obszaru działania LGD „ZIELONE SIOŁO” oraz  przedstawiciele Litewskiego Stowarzyszenia Jonavos rajono savivaldybės vietos veiklos grupė oraz Partnerskiej Grupy Lokalnego Działania „Ciuchcia Krasińskich”. Spotkanie miało na celu pokazanie potencjału turystycznego obszarów wiejskich, stanu turystyki wiejskiej i agroturystyki, przedstawienie roli Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej w podnoszeniu jakości usług turystycznych oraz wymianę wiedzy i doświadczeń na temat stanu obecnego i przyszłości gospodarstw agroturystycznych.

Podczas seminarium zaprezentowali się właściciele gospodarstw agroturystycznych z obszaru działania LGD „ZIELONE SIOŁO” tj. Pani Danuta Jabłonka-Grabowska, Pan Andrzej Sosiński oraz Państwo Zofia i Jerzy Kolanowscy, którzy przedstawili oferty swoich gospodarstw, podzielili się nabytym doświadczeniem, zaprezentowali lokalne walory przyrodnicze i kulturowe, tworząc tym samym atrakcyjną wizytówkę nie tylko swoich gospodarstwa, ale i całego obszaru LGD „ZIELONE SIOŁO”. Ciekawą prezentację działalności turystycznej na obszarze PGLD „Ciuchcia Krasińskich” przedstawił Pan Andrzej Niedek, natomiast Pani Danuta Arcipowska z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie, w interesujący sposób przybliżyła rolę ODR i doradców rolnych w rozwoju turystyki na obszarach wiejskich. Uczestnicy seminarium mieli również możliwość obejrzenia filmu promocyjnego, ukazującego walory turystyczne, krajoznawcze i historyczne miasta Jonava i jego okolicy, który zaprezentowała LGD z Litwy.

Podczas seminarium poruszono wiele tematów związanych z prowadzeniem gospodarstw agroturystycznych. Uczestnicy spotkania potwierdzili, że oferta skierowana do turystów musi być coraz bardziej rozbudowana i niepowtarzalna, aby goście odwiedzający gospodarstwo wyjechali z wyjątkowymi i niezapomnianymi wspomnieniami z danego miejsca.    

Następnego dnia tj. 29 czerwca br. w tym samym Ośrodku, odbył się Kiermasz wyrobów i usług lokalnych polskich i litewskich pn. „Nasze wspólne dziedzictwo kulturowe”. Mimo kapryśnej aury w tą wyjątkową niedzielę, Kiermasz odwiedziło wielu gości nie tylko
z naszego regionu, ale również ze znacznie odleglejszych miejscowości.

Kiermasz otworzyła Pani Adriana Rukat Prezes LGD „ZIELONE SIOŁO”, która powitała gości i przedstawiła cel spotkania. Podkreśliła, że tradycja, kultura, historia i przyroda to nieodłączne elementy dziedzictwa kulturowego, stanowiącego dorobek materialny i duchowy naszych przodków, a także nas samych. Warunkiem zachowania dziedzictwa jest przekaz i kultywowanie tradycji. W czerwcowe popołudnie i przypadającą 29 czerwca uroczystość Apostołów św. Piotra i Pawła zeszły się dwa wątki kulturowe: polski i litewski.

Podczas imprezy spotkali się artyści ludowi, rzemieślnicy, rolnicy, rękodzielnicy oraz właściciele gospodarstw agroturystycznych z obszaru działania naszej LGD, LGD „Ciuchcia Krasińskich” oraz LGD z Litwy. Zaprezentowali mieszkańcom i turystom wytwory swojej pracy – wyroby i usługi. Odwiedzający Kiermasz mieli okazję skosztować i zakupić regionalne smakołyki kulinarne, obejrzeć prace lokalnych twórców ludowych tj. obrazy, rzeźby, wyroby z wikliny, naczynia z gliny, kwiaty z papieru, pięknie wykonaną biżuterię. Chętne osoby miały możliwość spróbowania trudnej sztuki plecenia wyrobów wiklinowych, utoczenia na kole garncarskim naczynia z gliny, czy zrobienie kwiatów z bibuły. Niezwykłym urozmaiceniem dla przybyłych gości było ręczne wyrabianie i próbowanie swojskiego masła. Podczas trwania imprezy odbył się również edukacyjny pokaz pszczelarstwa w wykonaniu pana Mirosława Pędzicha, który zaprezentował sprzęt pszczelarski z różnych okresów oraz pokazał sposoby gospodarowania w pasiece. Dla najmłodszych uczestników przygotowano warsztaty dekorowania pierniczków.

Kiermaszom towarzyszyły występy zespołów ludowych z obszaru działania LGD „ZIELONE SIOŁO” tj. „Żurawiacy”, „Świtanki”, „BezWianka” i „Jarzębina” oraz partnerów projektu: „Varpena” z Litwy i „Karniewiacy” z LGD „Ciuchcia Krasińskich”, którzy swoim śpiewem i tańcem uatrakcyjniały czas zwiedzającym.

Zwieńczeniem imprezy było Misterium Nocy Świętojańskiej – widowisko artystyczne przedstawione w formie spektaklu teatralnego, ukazujące oryginalne tradycje i zwyczaje świętojańskie wsi z pogranicza Podlasia i Mazowsza pt. „Tam na góre ogień gore”
w wykonaniu Ostrowskiej Grupy Teatralnej „Rzeczpospolita Apostolska”.

Aktualności

Najnowszy
Podobne artykuły w kategorii Międzynarodowe projekty współpracy | Projekty
Skip to content