Konferencja w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

22 kwietnia 2024 | Aktualności

Na zaproszenie Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie mieliśmy przyjemność uczestniczyć w konferencji naukowej, która odbyła się w dniu 18 kwietnia br. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Spotkanie było efektem prowadzonych badań naukowych i poszukiwań historycznych nt. „Bydło nadbużańskie czarne –  czy jeszcze istnieje”. Rasa ta jest jedną z najstarszych występujących na terenie Polski, które do niedawna uważano za gatunek wymarły. Geograficznie rasa związana jest z terenem historycznej „Ziemi nurskiej” stanowiącej część obszaru LGD „ZIELONE SIOŁO”. Bydło nadbużańskie czarne charakteryzuje się odpornością na warunki klimatyczne i choroby, małymi wymaganiami paszowymi i długowiecznością. Prace nad przywróceniem gatunku i zachowaniem zasobów genetycznych w 2022 r. rozpoczął Instytut Zootechniki – BIP w Krakowie. Dzisiejsza populacja zlokalizowana jest przede wszystkim w rejonie nadbużańskim i na Podlasiu, liczy 19 sztuk. Z Instytutem współpracuje Tomasz Godlewski prowadzący wraz z małżonką Wiolettą gospodarstwo rolne w Strękowie Nieczykowskim (gm. Nur). Wśród niewielkiej populacji odnalezionej w terenie z udziałem Tomasza Godlewskiego – 11 sztuk bydła hodowanych jest w gospodarstwie państwa Godlewskich.

Podczas konferencji dr inż. Ewa Sosin – Koordynator ds. ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich przedstawiła ciekawą historię bydła nadbużańskiego czarnego oraz wyników badań, w które osobiście jest bardzo zaangażowana. Dr Paweł Radomski zapoznał uczestników z systemem certyfikacji „Ras rodzimych” opracowanym przez z Instytutu Zootechniki – PIB oraz produktów uzyskiwanych z surowców tych ras.

W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dyrekcja Muzeum Rolnictwa, pracownik Biura Powiatowego ARiMR w Ostrowi Mazowieckiej oraz hodowcy z terenu gminy Nur.

Dziękujemy dr Ewie Sosin oraz Tomaszowi Godlewskiemu za włączenie LGD „ZIELONE SIOŁO” w program konferencji . Mamy nadzieję, że przedstawiona prezentacja na temat działalności, zrealizowanych przez LGD projektów i przedsięwzięć pozwoliła dostrzec potencjał i możliwości w promocji historycznej rasy rodzimej, stanowiącej ciekawy element dziedzictwa historycznego i kulturowego obszaru LGD „ZIELONE SIOŁO”.

Aktualności

Najnowszy
Podobne artykuły w kategorii Aktualności
Walne Zebranie Członków

Walne Zebranie Członków

W dniu 12 grudnia br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się Walne Zebranie Członków LGD „ZIELONE SIOŁO”. W zebraniu uczestniczyli...

czytaj dalej
Skip to content