W związku z realizacją projektu współpracy pn. „Partnerstwo dla tradycji i innowacji w rozwoju lokalnym” dniach 26-28 marca br. w uczestniczyliśmy w konferencji „E-sklep – możliwości i plany na przyszłość”, która odbyła się w siedzibie władz Rejonu Jonavy na Litwie. Uczestnikami konferencji byli właściciele gospodarstw agroturystycznych i rolnych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z obszaru działania LGD „ZIELONE SIOŁO” oraz FPLGD „Ciuchcia Krasińskich” – partnerów projektu.
Konferencję otworzył i powitał wszystkich Mer Rejonu Jonavy p. Mindaugas Sinkevičius. Następnie głos zabrał Prezes Litewskiej LGD p. Juozas Jokimas, który zaprezentował program konferencji i przekazał głos partnerom z Polski. Następnie p. Rūta Stepaitytė Dyrektor Centrum Informacji Biznesu i Turystyki przedstawiła działalność i ofertę największych przedsiębiorstw produkcyjnych na Litwie.
Konferencja miała na celu prezentację i promocję wdrożonej platformy internetowej. Uczestnicy zapoznali się z podstawowymi funkcjami sklepu internetowego tj. możliwości kupna i sprzedaży towarów, formy dostawy i płatności, sposób rejestracji i umieszczania swoich produktów w sklepie, narzędzia wspomagające obsługę sklepu oraz dodatkowe funkcje sklepu. Jak podkreślił p. Ignas Paulionis sklepy internetowe to obecnie jedna
z najpopularniejszych form sprzedaży i kupna towarów. Niższe ceny oraz dostawa do domu skłaniają klientów do dokonywania zakupów w sieci.
Na zakończenie konferencji wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki ufundowane przez naszego litewskiego partnera i gospodarza wizyty Stowarzyszenie Jonavos rajono savivaldybės vietos veiklos grupė.
Podczas pobytu na Litwie nie tylko uczestniczyliśmy w konferencji ale również zwiedziliśmy Kowno i Wilno, które na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.
Kowno – miasto położone w dolinie dwóch największych rzek Litwy – Niemna i Wilii zachwyciło nas swoją historią, zabytkami i krajobrazem. Mieliśmy przyjemność podziwiać największą neogotycką budowlę na Litwie – Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra
i Pawła, Plac ratuszowy i Ratusz będący jednym z trzech ocalałych Ratuszy na Litwie, Świątynię Witoldową, ulicę Wileńską oraz spacerować nad brzegiem rzeki Niemen. Zwiedziliśmy także Muzeum Diabłów, w którym znajduje się ponad 2000 diabłów, diabełków i czartów. W Kownie lata młodzieńcze spędził nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz nauczając w działającym tutaj w XIX w. Kolegium Jezuitów. Obecnie w zabudowaniach byłego klasztoru mieści się gimnazjum, gdzie na frontowej ścianie widnieje pamiątkowa tablica. U zbiegu Niemna i Wilii podziwialiśmy także Zamek Kowieński – najstarszy murowany, gotycki zamek w Wielkim Księstwie Litewskim wzniesiony w 1362 r. i w tymże roku zdobyty przez Krzyżaków. W odnotowanych w kronikach zapisach z tego wydarzenia, po raz pierwszy podano nazwę Kowno.
W Wilnie – kolebce polskiego romantyzmu, gdzie mieszkali i tworzyli Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski podziwialiśmy piękne uliczki Starówki, barokową Bramę Bazyliańską oraz Kościół św. Teresy. Modliliśmy się w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, w której znajduje się obraz Matki Miłosierdzia przez wiernych uważany za cudotwórczy i zwiedziliśmy Cerkiew pw. Św. Ducha. Zmierzając w kierunku Placu Ratuszowego mijaliśmy okazały budynek Litewskiej Filharmonii Narodowej
z architekturą w stylu historycyzmu. Największym placem Wilna jest Plac Ratuszowy. Ratusz istniał tutaj już za panowania Władysława Jagiełły w XIV w. Początkowo była to budowla gotycka. Obecny, piękny budynek w stylu klasycystycznym pochodzi z XVIII w. Szczególny klimat cechuje Dzielnica Żydowska z wąskimi uliczkami, sklepikami i kamienicami
z przełomu XVII i XVIII w. U podnóża Góry Giedymina wznosi się Pałac Władców (Zamek Dolny) wybudowany w XIII – XIV wieku. Był rezydencją prawie wszystkich władców Litwy.
Zwiedzanie Wilna zakończyliśmy wspólnym zdjęciem pod pomnikiem Księcia Gedymina. Warto dodać, że Starówka Wileńska, określana mianem perły Baroku, w 1994 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.