Szlak Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze na obszarze LGD „ZIELONE SIOŁO”

5 października 2020 | Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze

Tomasz Dąbrowski – Gospodarstwo Pasieczne nad Bugiem w Kiełczewie (gm. Małkinia Górna)

Pasieka posiada 60 uli zlokalizowanych w gminie Małkinia Górna (Kiełczew, Poniatowo), rejonie czystym ekologicznie, z dala od dróg i zabudowań, w sąsiedztwie lasów w pobliżu rezerwatu Mokry Jegiel. Pozyskany miód powstaje na bazie wyłącznie naturalnych produktów i wytwarzany jest od lat wedle jednolitej receptury. Szeroka wiedza właściciela na temat życia pszczół, pozwala na produkowanie wysokiej jakości naturalnych miodów takich jak miód wierzbowy, mniszkowy, wielokwiatowy, akacjowy, faceliowy, lipowy, miód spadziowy oraz produktów pszczelich takich jak pyłek kwiatowy oraz pierzgę.

Anna Gawlik – Sielski Dom i Ogród w miejscowości w Stara Złotoria (gm. Zaręby Kościelne)

Wśród malowniczych pól, na pograniczu Mazowsza i Podlasia położona jest Zagroda Edukacyjna Sielski Dom i Ogród. To urokliwy teren z wieloma tematycznymi ogrodami. W Zagrodzie znajduje się plantacją lawendy oraz mała plantacja wikliny. Piękne, sielskie otoczenie Zagrody przyciąga pasjonatów fotografii i sprzyja spędzaniu czasu z dala od miejskiego zgiełku wśród wiejskich krajobrazów. To wymarzone miejsce dla rodzin z dziećmi, młodzieży i seniorów.

Właścicielka oferuje smakołyki kulinarne z dodatkiem lawendy: lemoniadę lawendową, ciasteczka z lawendą oraz syrop lawendowy. Do ich wytwarzania używa składników pochodzących z własnej uprawy i gospodarstwa lub od lokalnych, dbających o jakość dostawców.

Andrzej Sosiński – Gospodarstwo agroturystyczne „Stary Młyn” i hodowla ryb w miejscowości Ołtarze Gołacze (gm. Nur).

Gospodarstwo agroturystyczne „Stary Młyn” położone jest w lesie w niewielkiej miejscowości Ołtarze Gołacze. W zaadaptowanym w 1979 r. budynku dawnego młyna, turyści w miłej atmosferze, ciszy i spokoju mogą odpocząć i spróbować smacznej kuchni, w której dominują ryby hodowane w Gospodarstwie. W stawie o powierzchni 2,2 ha gospodarz hoduje pstrągi, jesiotry, szczupaki, liny, leszcze, sandacze i karpie. Ryby dokarmiane są naturalnym pokarmem, głównie zbożem. Do basenów hodowlanych dopływa woda z rzeki Pukawki. Pozwala to na hodowanie ryb w dobrze dotlenionej wodzie bieżącej. Goście mogą własnoręcznie złowić rybę i na miejscu usmażyć, grillować lub uwędzić. Właściciel Gospodarstwa od kilkudziesięciu lat wędzi ryby według własnego przepisu. Popisowym daniem jest „Nadbużański pstrąg wędzony”, zachwycający wyjątkowym smakiem i zapachem.

Gospodarstwo Agroturystyczne DAJANA w Broku

Gospodarstwo położone  jest na wysokim, prawym brzegu Bugu, w otoczeniu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Właściciele Gospodarstwa Państwo Danuta i Jacek Grabowscy od 2010 r. oferują gościom wynajem pokoi, spotkania integracyjne, spływy kajakowe, wędkowanie i grzybobranie. Specjalnością Gospodarstwa jest tradycyjna polska kuchnia oraz potrawy regionalne oparte na świeżych, zdrowych i ekologicznych produktach. Potrawy, które serwują w Gospodarstwie są smaczne i zdrowe. Gospodarze posiadają ogród warzywny, hodują kozę i kury. Wyjątkowym smakołykiem przygotowywanym w Gospodarstwie jest „Ciasto marchewkowe DAJANY” oraz „Przysmak DAJANY” z boczkiem wędzonym i jabłkiem. Właściciel Gospodarstwa prowadzi także Zakład Produkcyjno-Usługowy „Jacek”, w którym obok usług mechanicznych, stolarskich i budowlanych z pasją tworzy rękodzieło oparte na bogatej tradycji lokalnej m.in. pamiątki dla odwiedzających gości.

Dom wczasowy NADRZECZE w Broku

W otoczeniu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego w Broku nad rzeką Bug położony jest Dom wczasowy NADRZECZE. Pensjonat jest firmą rodzinną, prowadzoną przez Łucję i Krzysztofa Jóźwik, której początki sięgają lat 30-tych ubiegłego stulecia.

Ośrodek ma do zaoferowania najem wygodnych pokoi oraz domków letniskowych
z urokliwym widokiem na Bug, przestronne sale konferencyjno-szkoleniowe, siłownię, przejażdżki zaprzęgami konnymi po Puszczy Białej, wycieczki rowerowe oraz spływy kajakowe. Właściciele od lat organizują festyny, pikniki, imprezy integracyjne, tematyczne
i szkoleniowe oraz akcje promocyjne.

Oprócz  urokliwego położenia i komfortowego urządzenia, atutem Domu Wczasowego NADRZECZE jest wyjątkowo smaczna kuchnia, oparta na regionalnych, ekologicznych produktach i tradycyjnych recepturach. Domowe potrawy, tworzone z naturalnych składników, mają wspaniały smak i aromat. Wyjątkowym specjałem przygotowywanym w Ośrodku jest „Faszerowany szczupak”, „Dynia w sosie własnym” oraz „Dynia w occie”.

Gospodarstwo Ekologiczne Anity i Mariusza Mierzejewskich z Wiśniewa (gm. Ostrów Mazowiecka)

Gospodarstwo powstało w 2006 r. Nastawione jest na produkcję mleka krowy rasy polskiej czerwonej, których obecnie posiada 29, w tym 21 krów dojnych. Krowy wypasane są na pastwiskach nawożonych obornikiem. Gospodarze nie stosują sztucznych nawozów i syntetycznych środków ochrony roślin. Wykluczenie pestycydów wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie zwierząt, ale również na jakość mleka. W związku z dużą przydatnością mleka do celów serowarskich, Państwo Mierzejewscy zajmują się produkcję serów miękkich i twardych tj.: „Ser biały z mleka krowy polskiej czerwonej” oraz „Ser podpuszczkowy MOCEK z mleka krowy rasy polskiej czerwonej”. W Gospodarstwie poza serem można również posmakować świeżego mleka i niepasteryzowanej śmietany, zawierającej ok. 25 % tłuszczu.

Gospodarstwo Pasieczne Pana Mirosława Pędzicha z Komorowa (gm. Ostrów Mazowiecka)

Pasieka posiada 50 uli zlokalizowanych w gminie Ostrów Mazowiecka (Koziki, Sielc, Nagoszewka, Wiśniewo, Zakrzewek) w rejonie czystym ekologicznie, z dala od dróg
i zabudowań, w sąsiedztwie lasów na obszarze Puszczy Białej. Pozyskany miód powstaje na bazie wyłącznie naturalnych produktów i wytwarzany jest od wielu lat wedle identycznej receptury. Szeroka wiedza na temat życia pszczół, pozwala produkować wysokiej jakości miód naturalny oraz produkty pszczele. W pasiece pozyskuje się następujące rodzaje miodów: wielokwiatowy, lipcowy, leśny, wierzbowo-mniszkowy, gryczany, „Miód kurpiowski”.

Gospodarstwo Ekologiczne Państwa Mariusza i Grażyny Farat z Rososzy (gm. Wąsewo)

Położone jest w niewielkiej miejscowości Rososz. Zajmuje się ekologiczną hodowlą kurczaków, gęsi, kaczek, indyków oraz ich ubojem, a także ekologiczną uprawą roślin i starych odmian drzew owocowych takich jak śliwy (Węgierka), jabłonie (Antonówka, Półtorówka, Kronselka, Szara reneta, Złota reneta), wiśnie (Szklanka werderska) i grusze (Klapsa). W Gospodarstwie wytwarzane są również przetwory warzywne i owocowe z produktów pochodzących w własnej uprawy. Są to sałatki owocowe, sałatki warzywne, ogórki kiszone, kapusta kiszona, dżemy i powidła.

Firma FAMIGO z Rososzy (gm. Wąsewo)

Firma prowadzona przez Panią Małgorzatę Farat-Mizińską zajmuje się przetwórstwem drobiu. Zakupione od Gospodarstwa Ekologicznego tuszki gęsi, indyków, kaczek i kurcząt dzieli na połówki, ćwiartki, pierś z kością i bez kości, filet, uda, podudzia, skrzydła, szyję, część grzbietową. Na każdym etapie przetwórstwa właścicielka dba o zachowanie najwyższej jakości. Firma posiada certyfikat AgroBioTest Sp. z o.o.

Gospodarstwo rolne Pana Franciszka Keslera ze Starego Lubiejewa (gm. Ostrów Mazowiecka)

W Gospodarstwie od kilku lat tłoczony jest „Olej rzepakowy Keslera”.  Nasiona rzepaku użyte do jego produkcji pochodzą z gospodarstwa Pana Keslera. Rzepak uprawiany jest według własnej technologii, metodą tradycyjną. Dzięki temu wyrób posiada niepowtarzalny smak i aromat. Zawiera bogate źródło witamin, przeciwdziała miażdżycy, łagodzi choroby zapalenia stawów oraz reguluje przemianę materii. „Olej rzepakowy Keslera” otrzymał liczne dyplomy, nagrody i wyróżnienia m.in.: Nasze Kulinarne Dziedzictwo „Smaki Regionów”, Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego za najlepszy produkt roku 2014, Agro Polska 2015, Perła 2015, Agro Poland Euro Quality 2016, I miejsce za najlepszy produkt żywnościowy podczas XIII Targów „Zdrowie ma smak” w Świdnicy.

Podobne artykuły w kategorii Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze
Skip to content